גונבי החלומות והקשר לעסק של שיווק שותפים

היי, כאן משה והיום אני רוצה לדבר על ההתחלה שלי בתחום שיווק שותפים. על הדברים שכל אחד מאתנו נתקל בהם כשהוא מתחיל להיות יזם, כשהוא רוצה לשפר את המצב הכלכלי שלו וחולם חלומות. ברגע שאנחנו מתחילים לחלום, מגיעים אנשים אשר מוגדרים בתור “גונבי חלומות”.

אני רוצה לדון בהדרכה זו בנושא של גונבי החלומות. בכל פעם שאנחנו מעלים רעיון, חלום, רצון ושאיפה, מגיעים אנשים אשר “מורידים” אותנו למטה. זוהי הדרכה קצת שונה, רק בשבוע האחרון (בו שודרה ההקלטה בשידור חי), העברתי שתי הדרכות, הראשונה הייתה בנושא מהם מרכיבי החובה ביצירת רשימת תפוצה והשנייה הייתה הדרכה קצרה על איך אנחנו בונים רשימת תפוצה במסנג’ר של פייסבוק.

קמפיין מסנג’ר הוא קמפיין יעיל מאד אשר יכול להגיע ל-100% פתיחת הודעות ולכן מומלץ ללמוד כיצד להשתמש בו לצורך שיווק שותפים. יש לקמפיין זה יתרונות רבים ובמקביל מעטים משתמשים בשיטה זו. כמובן, חשוב ללמוד את השיטה ולהבין אותה כדי להצליח בה. לחיצה כאן תעביר אותך להדרכה.

במהלך ההדרכה עלו שאלות בשידור חי וכאן ריכזתי את השאלות והתשובות בצורה נוחה וכתבתי את ההדרכה (פחות או יותר) כפי שהיא שודרה.

שאלה: מתי התחלתי בשיווק שותפים?

אני התחלתי בתחום שיווק שותפים ב-17 במאי 2015. אני יודע את התאריך המדויק כי זה היום בו פעם ראשונה שמעתי על שיווק שותפים. אני מספר על זה לא מעט, בחור סיפר בפייסבוק כי הוא הרוויח בערך 40,000 ₪ תוך חודש והזמין להצטרף לוובינר כדי לשמוע איך הוא עשה את זה.

אני לא ידעתי בכלל מה זה וובינר וזו הייתה הפעם הראשונה שהקשבתי להרצאה כזו. בוובינר, הבחור דיבר על מהי הצלחה, על מיינדסט, על חלומות וחופש. אלו מסרים שלא נחשפתי אליהם לפני כן ובמסגרת הוובינר הוא שיתף מסך עם האתר של קליקבנק והראה לנו איך אפשר לקבל כסף על קידום מוצר של מישהו אחר.

התגובה שלי לכל זה הייתה “וואו”. אותו בחור היה צעיר ממני, הוא לא מומחה לשיווק שותפים אבל הוא עשה מזה כסף ולי יצא ללמוד ממנו מעט, דווקא על יזמות ולא על שיווק שותפים. כך התחלתי עם התחום ואני ממשיך לעסוק בו (משנת 2015).

בהתחלה, ראיתי סרטונים ביוטיוב, קראתי, למדתי מהאינטרנט ולקח לי זמן עד שהתחלתי בעצמי לבנות את הדברים ולצאת לדרך. ניסיתי להבין בהתחלה איך הדברים עובדים, איך מפעילים את מערכות הדיוור, איך כותבים מודעה ועוד.

לאחר שמונה חודשים, הבנתי שהבנתי את הדברים, אבל לא היו לי הרגלים של הצלחה. לא הייתה לי תכנית מתאימה, לא חילקתי נכון את הזמן, לא פעלתי בצורה יעילה. נגררתי לדברים אחרים, כולל למידה, צפייה בסרטונים ולפעמים סתם גלישה בפייסבוק. כל זה הוביל לבלגן שלם במוח ולא הצלחתי להתקדם.

זה היה הרגע שבו לקחתי את הקורס המלא הראשון שלי. הקורס עלה סביב 4,000 ₪ ושם קיבלתי גם ליווי אישי. עברתי על כל התכנים במשך שבוע אחד ולא חזרתי אליו יותר. הוא לא היה מספיק מקיף, אך הליווי האישי עזר לי ולמי שהעביר את הקורס היה ניסיון ב-NLP ועוד והוא העלה אותי למסלול תוך שיחות ספורות. התוכן בעיניי לא היה שווה את הסכום המבוקש, אבל אני קיבלתי הרבה יותר ממנו תודות לליווי. בסיום החודש הראשון הרווחים שלי עמדו על סך כ- 13,000 ₪ וזאת תודות לדחיפה שקיבלתי.

למעשה, הקורס העביר אותי ממצב פאסיבי של למידה ללא פעולה, למצב אקטיבי של פעילות ועשייה משמעותית.

חשוב לציין כי בשלב הזה כבר היה לי מוצר שבחרתי, היה לי עסק והיו מעט רווחים לפני ובחודש הזה, הרווחים שלי עלו בצורה משמעותית והרווחים היו בעיקר תודות לפעולות אורגניות.

שאלה: האם נדרש לעשות B/A טסטינג? למיטב ידיעתי זה דורש לשים פיקסל בכל דף נחיתה?

כן. מומלץ לעשות B/A טסטינג. לפעמים ישנו דף נחיתה שעובד טוב, אבל אני מנסה בכל מקרה לבצע שני דפי נחיתה כדי לעשות בדיקה איזה מהם עובד הכי טוב. בכל מקרה, אם מה שמעקב אתכם ביציאה לדרך הוא ה”צורך” לבצע שני דפים במקום אחד, הטוב ביותר הוא להתחיל עם דף נחיתה אחד.

אני ממליץ תמיד לעשות בדיקות, לא רק עבור שני דפים או שתי מודעות, אלא לנסות גם דברים חדשים שלא ניסיתי לפני כן. אני אוהב לבדוק טכניקות חדשות, להיות יצירתי ומחפש עוד שיטות. לא תמיד אלו יהיו שני דפים או שתי מודעות שעומדות זו מול זו. לפעמים אלו יהיו שתי שיטות ועוד.

אין לי שיטה אחת כיצד לעבוד לצורך ביצוע השוואות אלא אפשר תמיד לפעול כדי להשתפר. עם זאת, אני חוזר תמיד ואומר שאם מה שמונע מאתנו לצאת לדרך הוא שעוד אין לנו שתי מודעות, הטוב ביותר הוא להתחיל עם מה שיש. בכל מקרה, תמיד צריך להיות פיקסל גם בדך נחיתה וגם בדף תודה.

אין כזה דבר לעבוד על קמפיין בלי פיקסל, אך אפשר לעבוד עם פיקסל ללא קמפיין והיום ישנו “פייסבוק אנליטיקס” שיכול להיות גם על הדפים באתר שלנו.

שאלה: האם כדי להבין איזו מילה הביאה את הקליק שהביא את המכירה חייבים לעבוד עם “טראקר”?

אני מניח שהשאלה היא על מנועי החיפוש (גוגל) ועל מילות החיפוש. אם כך, אז כן, גם גוגל נותן נקודות ומראה אילו מילים עובדות אך כדאי לשלב גם טראקר. אני רואה מה הוביל אנשים לראות את התוכן שלי ובכל מקרה אני מציע לעבוד עם איזשהו טראקר ואחד הפתרונות הוא פשוט לשים פיקסל.

הפיקסל של פייסבוק הוא מדויק כי הוא מזהה אנשים על פי הפרופיל שלהם בפייסבוק. זו צורה נפלאה לעבוד ביעילות וכדאי ליישם אותה. אישית, אני לא מפרסם חזק בגוגל ולכן יש לי פחות המלצות כיצד לפעול בפרסום זה ועם זאת, שיווק שותפים דורש מעקב וזה יכול להיות בכל אמצעי שנוח לך.

בחזרה אל גונבי חלומות והקשר לתחום שיווק שותפים

בינתיים, על גונבי חלומות: כשאני החלטתי שאני רוצה להיות מיליונר, לטייל בעולם, לא לעבוד כשכיר ולהשקיע בארגונים שונים וכשהרגשתי שזה אמתי, הדבר הראשון שנתקלתי בו הוא בגונבי החלומות.

אלו האנשים שאומרים “זה לא יעבוד” והם יכולים להשתמש בעוד שלל משפטים, בהם: “כסף זה לא הכול בחיים”, “מה אתה צריך את השטויות האלה”, “זה לא באמת עובד” ועוד המון צורות אחרות שכולן מביעות את אותו הדבר.

בדרך כלל האנשים מהם האמירות הללו מגיעות הם אנשים שקרובים אלינו. הם אנשים אשר נמצאים בסביבה שלנו והם חשובים לנו. אני חושב שהסיבה לכך שהם מתנהגים כך היא הרצון לגונן עלינו והם תופסים את התחום ה”לא מוכר” כמסוכן. הם חשים חוסר ביטחון ומעבירים אותו הלאה במסכה של גוננות.

סיבה נוספת להתנהגות זו (וחשוב לי לציין כי אני מאד מכבד ומעריך את המשפחה והחברים) היא הרצון לשמור על “הסטטוס קוו”. ברגע שיש מישהו שרוצה להיות יותר, הוא גורם לאחרים להעלות מחשבות על החיים שלהם ומוציא אותם מאזור הנוחות. לכן, לא רק הסביבה שלי משתנה אלא גם של האנשים שסביבי ולכן הם מנסים להוריד אותי מכך.

ניסוי ששמעתי עליו: לקחו שלושה קופים ושמו אותם בכלוב. בכלוב היו כמה צינורות מאד גדולים אשר השפריצו מים בכל פעם שהמפעיל לחץ על הכפתור. במרכז הכלוב היה סולם עם אשכול בננות תלוי מהתקרה. ברגע שהקופים נכנסו לכלוב, הדבר הראשון שהם ניסו לעשות הוא לטפס על הסולם ולהגיע אל הבננות.

ברגע שהקופים החלו לטפס על הסולם, המפעיל לחץ על הכפתור והשפריץ מים קרים על הקופים עד שהם ברחו. כך בכל פעם שהם ניסו להגיע אל הבננות. לאחר זמן מה הקופים כבר לא ניסו להגיע אל הבננות, הכניסו קוף חדש לכלוב וכשהוא ניסה לעלות על הסולם מה שעשו שאר הקופים הוא לתפוס אותו ולמנוע ממנו לעלות. כך הדבר נמשך עד שהקוף התייאש ולא ניסה לעלות על הסולם יותר.

לאחר מכן, הכניסו עוד קוף והדבר חזר על עצמו עד שהוא ויתר על ההתנסות. כך הכניסו שלושה קופים חדשים ומה שעשו הוא להוציא את שלושת הקופים הראשונים שנרטבו. נשארו שלושת הקופים החדשים, שמעולם לא קיבלו את זרם המים ואז הכניסו קוף נוסף. הפעולה הראשונה שהוא ניסה לעשות הייתה לטפס על הסולם והתגובה של שלושת הקופים הייתה לקפוץ עליו ולמנוע ממנו לעלות עליו.

אותם שלושת הקופים לא יודעים מדוע אסור לטפס על הסולם, אך הם מונעים זאת כיוון שהם “יודעים” כי הדבר אסור וזאת למרות שהקופים הראשונים לא נמצאים בכלוב ועל אף שאין יותר תגובות של זרנוק מים.

כולנו שמענו על מישהו שלא הצליח. מישהו שפתח עסק ופשט את הרגל, מישהו שלא הצליח לו ואנחנו נוטים להתייחס אל הסיפורים האלו כאילו הם “שלנו”. כאילו אנחנו נלך לאותו המקום ואנחנו מתעלמים מסיפורי ההצלחה.

סיפורי ההצלחה נראים לנו רחוקים: מיליארדרים, שחקני NBA ועוד… הסיפורים האלו רחוקים מאתנו כל כך שאנחנו מתקשים להאמין שנוכל להגיע להישגים האלו. אבל… מעבר להצלחה ששייכת ל-1%, יש עוד המון סיפורי הצלחה.

ישנם המון אנשים שהצליחו לעשות כסף. אנשים מיליונרים או שמרוויחים מאות אלפים. ישנם אלפי שחקני כדורסל שמתפרנסים ממה שהם הכי אוהבים, גם אם הם לא שחקני NBA. ישנם המון אנשים מצליחים, רק שאנחנו נוטים שלא לראות אותם.

אגב, גם אנחנו חווים סיפורים שונים בחיים שלנו. אנחנו יכולים לקחת את ההצלחות שלנו ולהתעודד מהן ואנחנו יכולים להיתפס לנקודות הפחות טובות שלנו, לרגעים שלא הצלחנו במיוחד, שלא השגנו את מה שציפינו להשיג.

אם נסתכל גם על האנשים המצליחים ביותר, נראה כי לא מעט מהם נכשלו לאורך הדרך ורובם לא נהנו מהצלחה מסחררת בכל מה שהם עשו. ישנם המון סיפורים על אנשים שעברו הרבה כישלונות בדרך, כישלונות שככל הנראה חיזקו אותם כי הם המשיכו לעסוק במה שהם עסקו והדבר הוביל אותם בסופו של דבר להצלחה.

באופן אישי, יכול להיות שיכולתי למצוא “משרה בטוחה” בהיי טק ואפילו להרוויח לא רע. אצלי הכול יכול היה להיות “סבבה”, אבל אני רציתי להיות מיליונר וזה אומר שעליי לקחת סיכונים. אני נכנסתי לחובות בגלל השאיפות שלי. אם לא הייתי מנסה להרוויח בתחום שיווק שותפים, כנראה שלא היו לי חובות. כדי להיכנס לתחום של שיווק שותפים ולהצליח, נכנסתי לחוב של 100,000 ₪ ואני מאמין שכל אחד יכול לצאת מחוב כזה. זה מלחיץ, לא נעים ואני סגרתי את החובות שלי.

אני הייתי צריך להיכנס לחוב, של הלוואה, כדי להשקיע כספים בעסק שלי. אם אני מתחיל מאפס ואני מרוויח 5,000 מעבודה במקומות שונים. בזמנו עבדתי בפלאפל ובסידור מדפים בסופר ואז נהניתי לעבוד. זה מה שעשיתי וזה בערך מה שהרווחתי, אז לא היה לי כסף כדי להשקיע בעסק. לא יכולתי לקנות קורס, לא להשקיע בפרסום ואז לקחתי הלוואות שונות: מההורים, מחברים, מהבנק והוצאתי כספים שלא שלי.

השתמשתי בחשבון של מישהו אחר, בעל חשבון ותיק, מה שאפשר לי לשלם לאחר סיום הפרסום. כך יצא שהשקעתי 3000 ₪ בפרסום בחודש, אבל בסוף אותו החודש כבר היו ברשותי 1500 ₪ מהקמפיין. כיוון שכבר הייתה לי רשימת תפוצה, אז “דחפתי” קצת יותר ויצרתי מכירות וכך כיסיתי את כל התשלום לפייסבוק.

ככה עבדתי בשלב הראשון. אני זוכר את הרגע בו הלכתי לחבר שלי כדי לבקש ממנו הלוואה של 3000 ₪. הוא שאל אותי תוך כמה זמן אני אוכל להחזיר לו את הכסף ואמרתי לו שזה ייקח חצי שנה. החבר ענה שהוא לא יכול לתת לי את הכסף ואני ניסיתי למצוא פתרון אחר. זכרתי שקראתי משהו באחד הספרים והלכתי לחבר אחר, חבר שידעתי שיש לו כסף ואמרתי לו שאני צריך הלוואה של 20000 ₪. החבר שאל “תוך כמה זמן תוכל להחזיר לי” ועניתי לו אותו הדבר, חצי שנה. הוא נתן לי את הכסף ותוך יום החזרתי לו 17000 ₪ וכך שאר הכסף לא היה “כואב” לו. את השאר החזרתי לו בהדרגה בתשלומים של 500 ₪ בחודש.

אם לא הייתי חולם ולוקח סיכונים, לא הייתי מצליח. פה אני אהיה כן ואגיד כי כשהייתי בחובות, גם אני שאלתי את עצמי לא פעם מה אני צריך את כל זה. למה נכנסתי לחובות ולמה אני חייב לרדוף אחרי החלומות שלי. אמרתי לעצמי את זה הרבה אבל היום אני יכול להגיד שללא כל הצעדים שעשיתי לא הייתי מגיע לאיפה שאני היום.

אני הייתי צריך את הירידה לצורך עלייה. הבעיה היא שיש אנשים שיורדים ולא מנסים לעלות חזרה למעלה. הרבה פעמים גונבי החלומות הם אנחנו כלפי עצמנו ואז אנחנו לא מצליחים לקום. גם אני יצאתי עם קמפיינים שלא הצליחו (למעשה הרבה מהם) ועדיין, קמתי מזה, למדתי מכל קמפיין ושיפרתי את היכולות שלי עד שנוצרו קמפיינים רבים שכן הצליחו. גם היום, אני מקים קמפיינים שחלקם לא מצליחים.

בעבר, לא הייתי חברותי כל כך, לא היו לי קשרים עם בחורות ורציתי לשפר את היכולת שלי לגשת לבחורות. גם לצורך כך למדתי את התחום והלכתי על השיטה “ללכת על הלא” לפי הספר “Go for no” והתחלתי עם בחורות במטרה שהן ידחו אותי. ידעתי מראש שזה לא יצליח (בהתחלה חשבתי שאולי זה כן יצליח בכל זאת) ועם הזמן מה שקרה זה שפשוט יצרתי קשר עם בחורות. לפעמים הן צחקו ממני ובסופו של דבר, בשורה התחתונה, הצלחתי לתקשר עם בנות. לאחר שציפיתי לכישלון, למדתי איך ליצור קשרים ואז יכולתי לשכלל את יכולות ההצלחה שלי.

באופן טבעי, אנחנו רוצים שהכול יהיה שלם ומוצלח, עוד לפני שיצאנו לדרך. אנחנו רוצים לבנות דף נחיתה מושלם, מדריך מושלם, מודעה מושלמת… כל זה יכול לגרום לנו לפאסיביות, לעצור במקום, לא לנוע קדימה. למה? כי אנחנו יודעים שככל הנראה אפשר לשפר כל חלק בדרך. זה אחד הדברים שעוצרים אותנו ולא מובילים אותנו להשיג את המטרות שלנו כי אנחנו פשוט נמצאים בחוסר עשייה.

ועכשיו, עוד שאלות שעלו מתוך ההדרכה בשידור חי על שיווק שותפים

שאלה: האם אפשר לעשות פעם הדרכה על פרסום בפייסבוק?

יש דברים שגם אני לא יודע. ברוב האופציות של פייסבוק אין צורך להשתמש ואני אקיים הדרכה עתידית על כך. הסיבה לכך שעוד לא נעשתה הדרכה כזו היא חוסר רצון לבלבל אנשים. רוב האנשים נמצאים בתחילת הדרך והם פשוט צריכים להתחיל ועדיף לא ללכת לאיבוד. למי שעוד אין מוצר ואין מתנה חינמית, המורכבות של הפרסום עלולה לבלבל ולכן אכין הדרכה עתידית.

שאלה: האם חייבים דומיין עבור פיקסל ואם כן, האם אפשר להשתמש באותו דומיין עבור קמפיין בנישות שונות?

לא צריך דומיין עבור פיקסל. זה תלוי כיצד משתמשים בו, אך צריך שזה יהיה דף שנמצא בשליטה שלנו. מערכות הדיוור מאפשרות ליצור דפי נחיתה עם דומיין שנשלט על ידנו ואפשר להטמיע בהם את הפיקסל.

לגביי החלק השני של השאלה, אפשר להשתמש באותו דומיין בקמפיינים שונים אך לא מומלץ להשתמש באותו פיקסל עבור נישות שונות (כלומר, בכל נישה ליצור פיקסל חדש).

שאלה: באפשרויות לקדם בממומן יש אפשרות לקדם לידים מהי דרך הפעולה הנכונה

קמפיין לידים הוא קמפיין בתוך פייסבוק. לפייסבוק כבר יש את הפרטים על כל המשתמשים ועכשיו, במקום שהאדם ילחץ על דף שיוציא אותו מהמודעה, אפשר להשתמש בטופס בתוך הפייסבוק. הטופס כבר “מלא” כי לפייסבוק יש את הפרטים עלינו ואז כל מה שעל הגולש לעשות הוא ללחוץ על אישור כדי להצטרף אל רשימת התפוצה.

החסרונות של קמפיין מסוג זה הוא הנתונים שיכולים להיות מיושנים ובגלל שהגולש לא התאמץ הוא פחות מעורב בתהליך וישנו סיכוי גדול שהוא לא יפתח את האי-מייל שנשלח אליו. בשיטה זו המחיר לליד יכול להיות נמוך יותר אך פעמים רבות התנועה פחות איכותי.

שאלה: סיימתי להכין “שוחד אתי” אבל לא סיימתי להכין שנאי. האם להתחיל לשווק את הקמפיין או לחכות שאסיים את כל התהליך?

הדעה האישית שלי היא שיש צורך בארבעה דברים כדי לצאת לדרך: 1. מתנה חינמית 2. מגנט לידים 3. דף נחיתה 4. מייל תודה.

השנאי הוא מוצר זול שאפשר למכור בקלות כדי להכניס כספים לקמפיין ולהפוך את הקהל לחם יותר. אבל, לא חובה להשתמש בו. כדי להתחיל בקמפיין מומלץ לדאוג לבסיס של דף נחיתה, “שוחד אתי” (המתנה), מייל תודה ובו המתנה. ברגע שיש את אלה אפשר להתחיל בקמפיין.

הקמפיין יאפשר לראות אם אנשים בכלל לוחצים על המודעה, לבדוק אם הם משאירים פרטים או לא ולבדוק אם מישהו פותח את האי-מייל. כל השלבים חשובים ואפשר לשפר אותם כל הזמן, בקלות יחסית. גם אם אין לנו מוצר קטן למכירה, אנחנו יכולים להתחיל לבחון את התהליך שלנו ובעצם לשפר אותו ותוך כדי לכתוב את שאר האי-מיילים ובהמשך למצוא עוד מוצרים למכירה.

אנחנו צריכים לזכור כי הקמפיין נמשך זמן מה. אם התחלנו היום את הקמפיין ועוד אין לנו אי-מיילים לשליחה מעבר לראשון. ביום הראשון ככל הנראה לא יהיו לנו הרבה לידים. אבל ביום החמישי כבר יכול להיות שיהיו לנו יותר. לכן בין היום הראשון ליום החמישי אנחנו יכולים להכין עוד אי-מיילים ועוד מידע.

בשורה התחתונה, ההדרגתיות מאפשרת לנו להתקדם ואנחנו משתפרים תוך כדי תנועה. לכן, זה לא נכון לחכות שהכול יהיה “מושלם” אלא חשוב שיהיה לנו עם מה להתחיל. ברגע שהלידים יכנסו נוכל להתקדם.

שאלה: האם כדאי להקים קמפיין ממומן לצורך השקה

לא. זה בעצם שווה לזריקת כסף לפח. אם אנחנו מפרסמים ללא רשימת תפוצה, אנחנו עלולים סתם לזרוק את הכסף שלנו ולהפסיד כסף ללא כל סיבה לכך.

 

זהו בינתיים. אם יש לך שאלה נוספת על שיווק שותפים, אם יש לך הערה או מחשבה, זה הזמן לכתוב לי כאן בתגובות ?

פייסבוק
וואטסאפ
לינקדין
אימייל

הגיע הזמן ליישם את כל מה שלמדת?

הכנתי הדרכה בחינם שמראה צעד אחר צעד איך התחלתי מאפס לצאת מהלופ של שכר מינימום ולהשתמש באינטרנט כדי להתפרנס באינטרנט תוך כדי טיול בעולם