שיווק שותפים– מאיפה הכל התחיל ומה קורה היום

התחום של שיווק שותפים אינו חדש מבחינה עסקית. המון בעלי עסקים נהנו מהמלצות שניתנו על ידי לקוחותיהם והובילו אליהם לקוחות חדשים. ה”שיטה” נקראה שיווק מפה לאוזן ועוד הרבה לפני עידן האינטרנט היא הייתה הדרך הטובה ביותר להשיג לקוחות. חלק מבעלי העסקים ידעו לצ’פר את הלקוחות הממליצים ועשו זאת בדרכים שונות שהיו מקובלות בעבר.

מאז שהוקם האינטרנט ולאחר שהרשתות החברתיות הפכו לחלק בלתי נפרד מחיינו, שיווק שותפים הפך לא רק להזדמנות עבור בעלי העסקים השונים, אלא עבור אנשים שרוצים להתפרנס דרך האינטרנט. בקיצור, אפשר להגיד כי האינטרנט לא הוביל לתחום, אך ניתן לראות כיצד הוא השתנה לאורך השנים ובכך נעסוק הפעם.

שיווק שותפים – פלטפורמה בה כל הצדדים מרוויחים

כפי שנכתב, שיווק שותפים אינו תחום חדש וההמלצות היו רלוונטיות לעסקים מאז ומעולם. עם זאת, בעבר, כל שבעל העסק יכול היה לעשות, היה לצ’פר את הלקוח שהמליץ עליו. למשל, קוסמטיקאית יכלה להעניק ללקוחה הנחה או מתנה מיוחדת לאחר שזו הפנתה אליה לקוחה חדשה. היום, הקוסמטיקאית יכולה לדאוג גם לפרנסתה של הלקוחה ולתרגם את ההמלצה לכסף.

שיווק השותפים טוב עבור כל הצדדים ושידרג את ההתנהלות העסקית. אם בעבר אותה קוסמטיקאית הייתה צריכה לברר ולעתים “לחלוב מידע” מאין הגיעה אליה הלקוחה החדשה, היום זה פשוט. גם מי שעושה שיווק שותפים יודע לקבל קישור שותף ובעל העסק (או בעלת העסק) יכול לעקוב אחר הפעולות שהביאו עבורו את התוצאות הטובות ביותר.

השינויים שהביא איתו האינטרנט הוא היכולת לנתר את התוצאות והיכולת של כל אחד להרוויח מהתחום. במילים “כל אחד” הכוונה היא לבעלי העסקים, לעוסקים בשיווק השותפים וגם ללקוחות הקצה. ההשקעה בשיווק היא אישית ונקודתית יותר וללקוח יש יותר הזדמנויות לבחור את המוצר או השירות הטוב עבורו.

שיווק שותפים– איך הכל התחיל

את תוכנית השותפים הראשונה (כפי שהיא מוכרת לנו היום), הקים ויליאם ג’טובין, בשנת 1989. לג’טובין הייתה חברה בשם PC Flowers&Gifts ואת הרעיון הוא יצר במקור כדי לקדם את העסק שלו, מה שעם השנים הפך לשיווק שותפים כפי שאנחנו מכירים היום. החברה הראשונה שלקחה את הרעיון לכיוון מעשי ופתחה אותו בפני משווקים רבים, הייתה חברת אמזון.

אמזון השיקה בשנת 1996 את תכנית השיווק ואפשרה לבעלי אתרים לקבל קישורים אישיים ולהציע את המוצרים שלה בתמורה לתגמול כספי. זה היה פתח משמעותי ושינוי של ההתנהלות האינטרנטית והמודל של החברה שימש בשלב מאוחר יותר כמודל לשלל חברות. כפי שנכתב קודם, בצורת שיווק זו כולם מרוויחים ואמזון היא הדוגמה לכך שאכן כך הדבר.

העוגיות הובילו להתקדמות התחום

שלב התפתחותי נוסף בתחום הוא פיתוח העוגיות. למעשה, אפשר להגיד שמדובר בנקודה היסטורית בשיווק שותפים. העוגיות הן נקודות קטנטנות של נתונים והן מאפשרות לדפדפן לעקוב אחר הפעילות שלנו. של כולנו: בעלי עסקים, משתמשי אינטרנט, משווקי שותפים… העוגיות שנשתלות בדפדפן יעילות עבור המשתמשים שרוצים לחזור לדף אינטרנט בו ביקרו, אך לא רק.

הן מאפשרות לצד השלישי, וגם למי שעוסק בתחום של שיווק שותפים, לדעת מהם דפוסי ההתנהגות של הגולשים. הן מאפשרות לבעלי אתרים לקבל מידע שניתוח שלו מוביל להבנה מה באמת עובד בשיווק ומה לא.

הקמתה של רשת השותפים – קליקבנק

רשת השותפים הראשונה שהוקמה וששמה לעצמה למטרה לחבר בין משווקים לבין בעלי עסקים היא קליקבנק. האתר או הרשת החל את דרכו בשנת 1998, רק שנתיים לאחר שפתחה אמזון את שעריה לקהל הרחב. המודל של הרשת כפי שאנחנו מכירים היום הוא שכלול מבחינת התפעול ודרך הפעולה, אך הרעיון הוא אותו רעיון. קליקבנק למעשה פרצה דרך ואפשרה לבעלי עסקים רבים לגדול על ידי כך שהציעה להם פלטפורמה נוחה וזולה בה יכלו לפגוש משווקים.

אותם עסקים יכלו ויכולים להיות קטנים או גדולים וזהו שינוי משמעותי ממה שהציעה אמזון. קליקבנק למעשה נתנה הזדמנות לכל הצדדים להרוויח ואפשרה לעסקים הקטנים לעבור למגרש של הגדולים ולהגיע לקהל רחב בהרבה מכפי שיכלו לעשות אלו היו פועלים בעצמם.

קצת על ישראל

למי שקרא עד כאן עלולה להיות מחשבה כי שיווק שותפים הוא תחום מרוחק ששייך רק לארצות דוברות אנגלית. הדבר היה נכון לאורך שנים ולאורך הזמן גם משווקים שרצו לפנות לקהל בחו”ל נתקלו בקושי לעבוד עם קליקבנק ועם JVZOO, שתי הרשתות המשמעותיות ביותר בתחום. היום, קל יותר להתחבר לשתי הרשתות (לעתים יש צורך בסבלנות) ולא מעט משווקים עושים מיקור חוץ כדי להתגבר על הקושי בשיווק באנגלית.

מעבר לכך, בשנים האחרונות נוצרו הזדמנויות למשווקים גם בישראל ובעברית. מדובר על מוצרים בעברית, לקהל ישראלי וברשתות שאפשר לתקשר איתן בצורה קלה ופשוטה. הרשתות בישראל מאפשרות לשני הצדדים, בעלי עסקים ומשווקי שותפים, להיפגש בזירה אחת ולהתפרנס מהאינטרנט.

אהבת? חידשתי לך? זה הזמן שלך לשתף את הכתבה ?

פייסבוק
וואטסאפ
לינקדין
אימייל

הגיע הזמן ליישם את כל מה שלמדת?

הכנתי הדרכה בחינם שמראה צעד אחר צעד איך התחלתי מאפס לצאת מהלופ של שכר מינימום ולהשתמש באינטרנט כדי להתפרנס באינטרנט תוך כדי טיול בעולם